»Ravno svobodnim umetnicam in umetnikom je v teh časih še posebej težko shajati, saj so ostali brez možnosti nastopanja in posledično brez honorarja. Pri tem so jim delovne štipendije lahko v pomoč. Dunaj skrbi za svoje umetnike, tako v dobrih kot tudi v slabih časih.«
»V tem kontekstu bi se veljalo zgledovati po Italiji, ki je samozaposlenim za mesec marec že namenila po 600 evrov za blažitev posledic izpada dohodka, ob tem pa so tako samozaposlene kot samostojne umetnike oprostili plačevanje prispevkov za socialno varstvo vse do 18 mesecev, pod pogojem, da so se njihovi prihodki zmanjšali najmanj za tretjino.«
»Ne smemo pa pozabiti, da ni kulture brez kulturnikov in ni umetnosti brez umetnikov. In ravno samozaposleni v kulturi ob kulturnem prazniku vedno dvignejo svoj glas, da bi opozorili nase.«
»Če pomislimo na 18. in 19. stoletje, ko je veljalo za 'obvezno', da gre umetnik na popotovanje po Italiji. Samozaposleni si tega ne morejo privoščiti.«
»Če bi bila kultura tudi v nadaljnjih vladnih ukrepih pomoči prepoznana kot področje, ki je bilo v času pandemije koronavirusa med bolj prizadetimi in bo hkrati eden izmed zadnjih sektorjev, ki bo lahko v polnosti zaživel.«
»Delovne štipendije so namenjene predvsem tistim umetnicam in umetnikom, ki jih dosedanji ukrepi pomoči niso zajeli. Ravno te ljudi, ki delajo v prekarnih delovnih razmerjih in se zdaj spopadajo z negotovostjo, strahovi in finančnimi težavami, je treba še posebej zaščititi. Delovne štipendije so nujen ukrep mesta poleg različnih vrst pomoči države.«
»Ni kulture brez kulturnikov in ni umetnosti brez umetnikov.«
»Smo brez kolektivne pogodbe, brez uredbe, brez premostitvenega sporazuma in brez usklajenih vsebin.«
»Gre za pomanjkanje politične volje, saj naj bi država imela sredstva za ukrepanje v teh primerih.«
»V tem času država ne sme potisniti samozaposlenih z dežja pod kap.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju